Rola i zadania generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych

Generalny wykonawca odpowiada za kompleksową realizację inwestycji budowlanej zgodnie z projektem i warunkami pisemnej umowy o prace budowlane. Przedsiębiorstwo specjalizujące się w generalnym wykonawstwie podejmuje się budowy danego obiektu na zlecenie inwestora.

Jaka jest rola generalnego wykonawcy?

Generalny wykonawca to wyspecjalizowane przedsiębiorstwo budowlane posiadające wiedzę i doświadczenie oraz zapewniające kompetentnych pracowników i sprzęt niezbędny do realizacji inwestycji budowlanej, np. obiektu przemysłowego, budynku mieszkalnego (na zlecenie dewelopera budowlanego), obiektu komercyjnego itd. Zajmuje się zarówno wykonaniem prac budowlanych, jak i nadzorem na każdym etapie budowy. Oprócz tego inwestor może liczyć na fachowe doradztwo w zakresie m.in. optymalizacji czasu i kosztów inwestycji czy wdrożenia nowoczesnych rozwiązań.

Najważniejsze zadania generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca zapewnia kompleksową realizację w zakresie prac budowlanych i montażowych. Co to oznacza w praktyce? Oto przykłady najważniejszych (wybranych) zadań, za które odpowiada przedsiębiorstwo specjalizujące się w generalnym wykonawstwie:

  • dopełnienie formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy,
  • doradztwo w zakresie m.in. najlepszych rozwiązań pozwalających na optymalizację kosztów i czasu trwania budowy, zastosowanych materiałów i sprzętu itp.,
  • opracowanie kosztorysu i harmonogramu prac,
  • dobór, zamówienie i zakup materiałów oraz przygotowanie niezbędnych maszyn budowlanych, sprzętów i narzędzi,
  • opracowanie i zlecenie prac pracownikom (własnym lub podwykonawców),
  • wyznaczenie odpowiednich standardów bezpieczeństwa oraz stosowne zabezpieczenie placu budowy,
  • fachowy nadzór nad przebiegiem realizacji budowy,
  • kontrola terminowego i rzetelnego wykonania prac zgodnie ze wstępnymi ustaleniami z inwestorem oraz obowiązującymi przepisami,
  • zdanie nieruchomości inwestorowi w terminie oraz stanie zgodnym z umową wraz z dopełnieniem wszelkich formalności.

Powyżej opisaliśmy podstawowe obowiązki generalnych wykonawców. Szczegółowy zakres obsługi inwestycji budowlanej zależy od ustaleń, wymagań i oczekiwań inwestora oraz specyfiki samej inwestycji.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych!