Zastosowanie kontenerów jako obiektów magazynowych

Kontenery morskie były wynalazkiem, który kompletnie odmienił sposób przewożenia ładunków drobnicowych. Zanim odkryto, że najlepszym rozwiązaniem na transport niewielkich objętościowo przedmiotów będzie zamknięcie ich w wystandaryzowanych stalowych pudłach o dużych rozmiarach, wszystkie przewożone towary musiały być mozolnie pakowane w drewniane skrzynie i skrzynki, które pracowicie rozstawiano w ładowniach statków. Zajmowało to bardzo dużo czasu, a jednocześnie narażało ładunek na uszkodzenie. Problemy sprawiał też ich dalszy transport. Kontenery nie tylko usprawniły wszystkie operacje logistyczne w transporcie morskim, ale okazało się też, że można je bardzo sprawnie przewozić ciężarówkami czy koleją.

W krótkim czasie odkryto również inne zalety kontenerów. Okazało się, że sprawdzają się świetnie jako wszelkiego typu budynki tymczasowe. Bardzo szybko zagościły więc na placach budów, a wynajmowanie kontenerów stało się powszechną praktyką. Mimo upływu lat do dziś w tej dziedzinie nie wymyślono żadnego lepszego rozwiązania. Przyjrzyjmy się, gdzie i w jaki sposób można wykorzystywać kontenery.

Kontenery? Sposób na zaplecze techniczne budowy

Prowadzenie prac budowlanych wymaga zawsze odpowiedniego zaplecza technicznego. Choć wszystkie prace są zwykle prowadzone we wznoszonym czy remontowanym obiekcie, to ich sprawna organizacja wymaga posiadania przynajmniej kilku różnych pomieszczeń, w zależności od zakresu wykonywanych robót oraz skali całej inwestycji. Naturalnie im większa budowa i liczniejszy zatrudniony podczas prac personel tym potrzeby będą w tym obszarze większe.

Stosowanym od lat rozwiązaniem pozwalającym na wygodną obsługę placu budowy są konstrukcje tymczasowe. Obiekty tego rodzaju najczęściej wykorzystują różne rozwiązania modułowe, tj. takie, w których używa się elementów składanych w całość na miejscu, a które jednocześnie pozostawiają stosunkowo dużą swobodę w kształtowaniu kubatury, zajmowanej powierzchni oraz przeznaczenia.

Jednymi z najczęściej stosowanych na budowach obiektów tymczasowych są pomieszczenia zaplecza biurowego. Służą one zazwyczaj jako miejsce pracy nadzoru ? kierowników budowy, osób odpowiedzialnych za poszczególne odcinki prac czy ekipy. Przechowuje się w nich potrzebną na miejscu dokumentację, tu odbywają się spotkania i odprawy. Kolejnym popularnym zastosowaniem tymczasowych modułów są pomieszczenia socjalne. W tym przypadku chodzi o obiekty, w których można ulokować szatnie, sanitariaty czy prysznice. Tego rodzaju pomieszczenia mogą też mieścić np. punkt medyczny.

Na wielu budowach poza typowym ciężkim sprzętem ? koparkami, dźwigami czy agregatami używa się również dużej ilości specjalistycznych i nierzadko bardzo kosztownych narzędzi. Będą to zarówno wszelkiego typu elektronarzędzia, narzędzia ręczne, jak i przyrządy miernicze ? lasery czy niwelatory. W miejscu budowy gromadzi się zwykle również sporą ilość materiałów, w tym także wrażliwych na warunki atmosferyczne czy dość drogich. Zwykle są to np. kable elektryczne i wszelkiego rodzaju osprzęt, elementy instalacji hydraulicznych czy wentylacyjnych, a także rozmaite chemikalia o specjalnym przeznaczeniu, od wszelkich uszczelniaczy lub gruntów po kotwy chemiczne. Wszystkie elementy tego rodzaju potrzebują dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, a nierzadko również zabezpieczenia przed kradzieżą lub zniszczeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest w takich przypadkach wykorzystanie specjalnych kontenerów magazynowych.

Kontenery magazynowe? Bezpieczne przechowywanie w dowolnym miejscu

Kontenery magazynowe to bardzo efektywny sposób na przechowywanie wszelkiego rodzaju przedmiotów. Znakomicie nadają się do użytku jako magazyny na budowach, ale także podczas prowadzenia wszelkich innych prac tymczasowych. Można z nich korzystać jako schowka na materiały czy narzędzia podczas wykonywania robót ziemnych, a także na różnych etapach wykańczania inwestycji ? np. podczas ocieplania. Świetnie sprawdzają się też podczas remontów i modernizacji. Podręczny magazyn tego rodzaju może przydać się również przy różnego rodzaju działalności sezonowej ? np. podczas prac polowych czy jako zaplecze punktu wymiany opon. Kontenery magazynowe sprawdzą się także w ogrodach czy na plantacjach, gdzie można w nich przechowywać narzędzia, środki ochrony roślin lub nasiona i cebulki.

Wielką zaletą kontenerów magazynowych jest ich trwała i wytrzymała konstrukcja. Solidna i bardzo sztywna rama świetnie przenosi wszelkie obciążenia, kontener może być więc ustawiony np. na czasowo rozstawionych wspornikach. Nie ma też przeszkód, by kontenery wykorzystać do budowy obiektów wielopoziomowych po zamocowaniu odpowiednich podestów i schodów. Ze względu na pierwotne przeznaczenie kontenerów i dobre dostosowanie do podnoszenia za pomocą dźwigu każdy z nich można bardzo szybko i precyzyjnie ustawić w wybranym miejscu, a w razie potrzeby przemieścić.

Plusem używania kontenerów magazynowych jest również ich spora pojemność. Wnętrze może być łatwo zaadoptowane do przechowywania dowolnych materiałów i substancji. Nie ma przeszkód, by w kontenerze przechowywać materiały umieszczane bezpośrednio na podłodze, problemem nie będzie jednak także wstawienie do środka odpowiednich regałów.

Kontenery są również wybierane ze względu na dobrą ochronę zawartości, jaką oferują. Ściany zewnętrzne są stosunkowo trudne do sforsowania, a szerokie drzwi można łatwo zamknąć i zabezpieczyć odpowiednimi kłódkami.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych!